2009 >>
2009.10.14, Zaokrętowanie uczestników oraz uroczyste rozpoczęcie ekspedycji antarktycznej

W dniu 14 października br., przy bardzo niespokojnej, sztormowej pogodzie rosyjski statek "Akademik Ioffe" zawinął do portu w Gdyni w drodze do Kapsztadu, gdzie uczestnicy antarktycznej ekspedycji zaokrętują się, by rozpocząć rejs. Nastąpił załadunek sprzętu, który wykorzystamy do badań podczas wyprawy.
Przy licznym udziale dziennikarzy, na statku, odbyło się uroczyste, symboliczne rozpoczęcie ekspedycji. Wśród zaproszonych gości byli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek, Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG prof. UG dr hab. Adam Krężel, Dyrektor Instytutu Oceanografii UG prof. UG dr hab. Natalia Gorska, z-ca Dyrektora IO ds. naukowych prof. UG dr hab. Adam Latała, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdyni p. Ryszard Toczek, przedstawiciel Zarządu Portu w Gdyni p. Eugeniusz Wójcik, kapitan statku "Akademik Ioffe" Wiktor Łysak, doktor nauk fizyczno-matematycznych Siergiej Szczuka, główny specjalista ds. laboratorium Viktor Pyatakov.
Dyrekcja IO wyraża swoją wdzięczność Zarządowi Morskiego Portu Gdynia, firmie P.U.M. UNIPIL, Przedsiębiorstwu Usług Żeglugowych i Portowych WUŻ, firmie "STARBOARD SHIPPING" za życzliwość i pomoc w załatwieniu wszelkich spraw związanych z postojem statku w porcie w Gdyni.
Członkowie ekspedycji serdecznie dziękują wszystkim osobom, które pomogły w załadunku sprzętu: Jerzemu Drzazgowskiemu, Marcinowi Hebdzie, Kamilowi Jaworskiemu, Grzegorzowi Kolatowi, Ryszardowi Kuczyńskiemu, Tomaszowi Stoppie.